FAKTA A MÝTY O FOTOVOLTAICE

Uvažujete o vlastní fotovoltaice, ale chcete se ujistit co opravdu dokáže a nevíte co jsou jen mýty? V tomto článku se podíváme na některé nejčastější mýty. 

fotovoltaika je poruchová a potřebuje častou údržbu

Pokud se bojíte, že je fotovoltaika velmi poruchová, tak se není čeho bát. Panely jsou kvalitně chráněné a odolají prudkému dešti i kroupům. Většinou jsou vybaveny samočistící vrstvou a drobnou vrstvu prachu a pilu smyje první déšť. Jelikož jsou panely statické (pevně přidělané ke střešní konstrukci) není zde příliš velké riziko mechanického poškození. Všechny panely podstupují přísné mezinárodní testy, které testují jejich odolnost a kvalitu zpracování. Celý systém nevyžaduje přílišnou údržbu, bohatě postačí občasná rutijní kontrola školeným technikem a očištění panelů od nečistot, které nedokáže smýt déšť.  

Fotovoltaika se nehodí na každou střechu

Častým mýtem o fotovoltaice je, že se nedá instalovat na každou střechu. Ideálním směrem, aby fotovoltaika dosahovala nejvyššího výkonu, je jih. Pravdou je, že všechny střechy nejsou orientovány na jih a pohnout s ní jde těžko, ale vhodnými směry jsou i východ a západ. Instalace panelů na severní stranu střechy je nevhodná, protože zde dochází k značnému poklesu výkonu a systém by se nevyplatil. Kombinace směru východního a západního, může být velmi výhodná, například v domácnostech kde přes den doma nikdo není a tudíž je zde nižší odběr elektrické energie v průběhu dne a naopak vyšší ráno a večer. Pokud je střecha hodně členitá, nemusí se na ni vejít optimální počet panelů, ale dají se využít i jiné objekty kolem domu, například garážové stání, nebo pergola.

při chladných a zamračených dnech fotovoltaika nevyrábí Energii

Není pravdou, že by za chladných, nebo zamračených dnů fotovoltaika nevyráběla žádnou energii. Během zamračených dnů výkon poklesne, ale výroba energie se nezastaví. Naopak během horkých dnů se fotovoltaika může přehřívat a tím se sníží její účinnost, ale vyzářená energie je vyšší než v zimě, takže vyrábí více.

musí mě připojit k distribuční síti

Bohužel není pravda, že by distributor měl povinnost vaši fotovoltaiku automaticky připojit k distribuční síti a tím umožnit přetoky. V některých oblastech je příliš instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren a v případě hezkého dne a tím velkých přetoků do sítě, by byla síť přetížena. Je zde možnost, že vám distributor povolí pouze určitou velikost přetoků, nebo přetoky nepovolí vůbec. Řešením je spotřebovat co nejvíce energie u vás doma, například akumulací do teplé vody, nebo ukládáním do bateriového úložiště, nebo snížit celkový výkon fotovoltaické elektrárny a vyhovět tak požadavkům distributora.

ZÍSKEJTE NABÍDKU NA MÍRU

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK

Ať vám nic neunikne

Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.

KONTAKT

Copyright Reenergy s.r.o. 2023