FOTOVOLTAIKA V ZIMĚ

Fotovoltaické solární systémy jsou skvělým způsobem, jak snižovat energetické náklady a přispívat k ochraně životního prostředí, ale jak se vlastně chovají v zimních měsících? Se změnou ročního období můžete očekávat určité výzvy, ale s řádnou péčí a údržbou mohou fotovoltaiky fungovat efektivně i v zimě.

Fungování Fotovoltaiky v Zimě

  1. Sluneční záření: I v zimě, kdy jsou dny kratší a slunce stojí níže na obloze, jsou fotovoltaiky stále schopny zachytit sluneční záření a přeměňovat ho na elektřinu. I když výkon panelů může být nižší ve srovnání s letními měsíci, stále jsou schopny generovat energii.

  2. Teplota: Teplota má vliv na výkon fotovoltaiky. Paradoxem je, že nižší teploty mohou ve skutečnosti zvýšit účinnost panelů. Křemíkové solární buňky, které jsou nejběžněji používané, mají tendenci mít lepší výkon při nižších teplotách. Nicméně, je důležité poznamenat, že příliš nízké teploty mohou způsobit snížení výkonu kvůli námraze nebo akumulaci sněhu na panelech.

  3. Námraza a Sníh: Námraza nebo nános sněhu na panelech může dočasně snížit jejich výkon. Závisí to na konstrukci panelů a sklonu střechy. Většina panelů má hladký povrch, což umožňuje sněhu sklouznout dolů. Nicméně, je-li sníh zmrzlý nebo na střeše není dostatečný sklon, může být třeba fyzické odstranění námrazy nebo sněhu.

Údržba Fotovoltaiky v Zimě

Udržovat fotovoltaiku během zimy není příliš potřebné, ale pokud chcete využít maximální potenciál fotovoltaiky, držte se následujících rad:

  1. Očištění od sněhu: Pokud se na panelech hromadí sníh, měli byste ho odstranit. To můžete provést opatrně pomocí dlouhého nástroje nebo čistícími nástroji, které jsou k dispozici na trhu. Nedoporučuje se používat hrubé nástroje nebo lopaty, abyste nezpůsobili poškození panelů.

  2. Ošetření proti námraze: Existují speciální prostředky, které lze použít ke snížení tvorby námrazy na panelech. Tyto prostředky mohou být aplikovány profesionály a mohou být užitečné v oblastech s extrémně nízkými teplotami.

Fotovoltaiky mohou být efektivní i během zimních měsíců, pokud jsou řádně udržovány a chráněny před extrémními podmínkami. Jejich účinnost závisí na několika faktorech, včetně teploty a množství slunečního záření. Pokud máte v zimě sníh nebo námrazu na panelech, můžete provádět jednoduchou údržbu, abyste zajistili optimální výkon.

Pravidelná kontrola a profesionální servis jsou klíčem k dlouhodobému úspěchu vašeho solárního systému. S pečlivou péčí a správnými opatřeními můžete využít výhod fotovoltaiky po celý rok, včetně chladných zimních měsíců.

ZÍSKEJTE NABÍDKU NA MÍRU

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK

Ať vám nic neunikne

Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.

KONTAKT

Copyright Reenergy s.r.o. 2023