ŽIVOTNOST PANELŮ

Jaká je životnost fotovoltaických panelů? Více než by jste čekali, přečtěte si článek a přesvědčte se sami.

Pokud uvažujete o pořízení vlastní fotovoltaiky, určitě vás bude zajímat, jak dlouho vám bude sloužit a generovat elektrickou energii. Výrobci fotovoltaických panelů obvykle dávají na své výrobky záruku 25 let a to na lineární pokles výkonu. Co to znamená? Bohužel nic na světě není ideální a to ani fotovoltaika, jejich výkon klesá i v průběhu záruky, ale po lineární křivce. Panel se většinou považuje za vysloužilí při poklesu výkonu o 20%. Takového poklesu panely dosáhnou asi po 30 letech, pokud pořídíte kvalitnější panely, mohou vydržet i 40 let. Pokud se smíříte s vyšším poklesem výkonu mohou panely fungovat i 50 let. Po uplynutí této doby stačí vyměnit panely a můžete opět vyrábět na plný výkon.

co může ovlivnit životnost fotovoltaických panelů

Životnost panelů může ovlivnit spousta faktorů a to zejména špatná instalace, výrobní vady, nebo extrémní počasí. 

Panely jsou testovány na vlivy počasí a to i na velmi náročné podmínky, například na krupobití o rychlosti až 80km/h. Panely jsou tedy velmi odolné, ale zub času se na nich časem podepíše. Čištění nedělejte agresivními čistícími prostředky, mohou poškodit ochranné sklo, které poté může rychleji degradovat .

fotovoltaické panely z číny

Fotovoltaické panely z Asie nemají příliš dobrou pověst se svojí životností.
Dlouhodobě se však ukazuje, že tomu tak není, panely od Čínských výrobců se ukazují jako kvalitní se stejnou životností jako Evropské. V poslední době se většina výroby fotovoltaických panelů přesunula právě do Číny, kde jsou náklady na výrobu výrazně nižší, tudíž při stejné kvalitě nabízejí řádově nižší cenu. V Evropě zůstává už jen pár posledních výrobců.

ZÍSKEJTE NABÍDKU NA MÍRU

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK

Ať vám nic neunikne

Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.

KONTAKT

Copyright Reenergy s.r.o. 2023